NEBUĎ AKO JEDEN Z MNOHA ALE AKO JEDEN Z MÁLA...

Môj príbeh možno nie je dokonalý, možno nie je inšpiratívny, možno v ňom nenájdete dokonalé upravené fotky ale odhaľuje kus zo mňa, kus ťažkej cesty ktorou som si prešla a nikdy som sa nevzdala. 

Verím, že sa na svojej ceste nevzdáte ani vy. Keď som to dokázala ja, dokážete to aj vy...

 

Písal sa rok 1988......

práve 12. decembra som sa narodila ja....

 

Moje meno je Romana Kuzmová. Momentálne mám 29 rokov a doposiaľ celý život s menšími výnimkami žijem v Trenčíne.

Ako dieťa som bola veľmi neposedná. Vždy ma bavili rôzne naháňačky

s ostatnými rovesníkmi vonku. V neskoršom veku som vyskúšala mnoho krúžkov zameraných najmä na pohyb (tanečné, športové). Ako to už chodí, ani pri jednom som dlho nevydržala.

Až jedného dňa som sa zamilovala do tenisu.

Na tréningy so súkromným trénerom som dochádzala pravidelne. "Prekvapivo" mi to vydržalo skoro až štyri roky. Bolo to niekedy na prelome základnej a strednej školy.

Práve na strednej škole po mojej tenisovej kariére som sa okrajovo začala zaujímať o fitko.

Túžba po dokonalej postave bola obrovská.

Ako dieťa som nikdy nemala problém so svojou postavou. Koncom základnej školy to už bolo horšie. Nejaké to kilečko sa na mňa nalepilo.  Stále to však nebolo vyslovene tragické. Vtedy som mala asi svoje najväčšie váhové maxko 67kg pri 173 cm.  Napriek tomu, som to ako každá puberťáčka začala veľmi riešiť.

 

"Záujem o výživu a cvičenie bol obrovský"

O to viac som sa začala zaujímať o výživu a cvičenie vo fitku.

Výživa ma veľmi fascinovala a rada som si vyhľadávala na internete rôzne články a čítala tatinove časopisy Muscle and Fitness. Vždy som tajne snívala, že raz budem aj ja vyzerať  ako tie vyšportované tety 🙂

Prvé pokusy s diétami z časopisov...

Začala som skúšať rôzne diéty z časopisov a dúfať, že sa tak priblížim k svojmu cieľu.

Samozrejme, ani s jednou som dlho nevydržala. Dokonca som začala cvičiť vo fitku s trénerkou. To mi vydržalo asi 3-4 mesiace. Vtedy by som si ani len nepomyslela, že sa práve fitness stane mojím životným poslaním. Od vtedy zanechalo fitko vo mne silné pocity.

Aj badateľné zmeny na postave boli, stále to ale nebol veľký rozdiel. 

 

Zlom nastal niekedy v období polovice strednej školy.

Vtedy medzi moje záujmy logicky ako skoro u všetkých stredoškolákov patrili najmä párty, žúrky a rôzne akcie. Nebolo vela času ani chuť premýšľať nad stravou alebo nebodaj cvičením. Ani neviem ako ale zrazu sa moja váha pohybovala okolo  55kg.

Ako sa neskôr odzrkadlilo aj na mojom zdraví,  toto nebola tá správna cesta nárazového schudnutia.

PicMonkey Collage

Zdravotné problémy nenechali na seba dlho čakať a ja som mala hlavu v smútku. Síce ma tešilo  že váha ukazuje moje vysnívané číslo.

K čomu vám to ale je, ak vás trápia zdravotné problémy. Musela som sa s fitkom na nejaký čas rozlúčiť, čo bolo pre mňa naozaj deprimujúce. Poznáte ten pocit ak sa v niečom nájdete ale žiaľ zdravie vám v tom nedovolí pokračovať. 

Práve toto rýchle nárazové schudnutie sa podpísalo pod rozhodenie hormonálneho systému, výskyt tráviacich problémov, častej nervozity a mnoho iného.

 

 Tak som sa rozhodla opäť začať riešiť stravu žiaľ ale skúšaním ďalších extrémov...

Jesť prevažne len zeleninu, bielkoviny (clean stravu, sacharidy boli najväčšie zlo),  v domnení  že robím pre seba to najlepšie. Ak by mi vtedy niekto ponúkol nebodaj nejakú čokoládu alebo niečo, čo nespadá do "clean eatingu" tak by som sa zhrozila a asi mu ju hodila do tváre. Ďaleko od ortoexie (chorobná posadnutosť zdravou stravou) som naozaj nemala. 

Opak bol však pravdou  a zdravotné problémy sa len zhoršili. Diagnóza zápal pažeráka, refluxná choroba. Ostala som v šoku, veď moja strava vyzerala ako z najlepšieho časopisu o zdravej výžive. Teda aspoň som si myslela.

 

dovca

Krátko na to ako sa moje zdravie (samozrejme nasadením liekov) zlepšilo som už bola opäť pravidelný zákazník fitness centra (na vlastné riziko) s novou trénerkou, (ktorá je doteraz mojou veľmi dobrou kamarátkou a jeden úžasný človek).

Zdravotné problémy ma ešte stále trápili, no nevzdala som sa. Išla som do toho a spravila som najlepšie ako som mohla.

Pravidelným posilňovaním , rozumnou stravou (zaradením sacharidov, občasným zhrešením) sa môj stav zlepšil. Posadnutosť kontrolou stravy ale stále pretrvávala a neustále som kontrolovala čo zjem. 

 

Skúška odvahy alebo súťaž v bikini fitness? 

Fitko ma pohltilo natoľko, že sme začali uvažovať nad účasťou v súťaži bikini fitness. Vtedy bikini na Slovensku ešte vôbec neboli. Súťaž, ktorej som sa zúčastnila ja, bola asi druhá v poradí práve v kategórií bikini.

Dievčat ani zďaleka nebolo toľko ako teraz. Dnes už je kategória bikini fitness na celkom inej úrovni.

 

bikini

Skúsenosť z účasti je na nezaplatenie.

Prešla som si celou prípravou počnúc záverečnou odvodňovacou fázou. Zvládla som to a na veľké prekvapenie bez ďalších zdravotných komplikácií. Je perfektné vidieť, čo vaše telo dokáže ale aj ako rýchlo sa dokáže vrátiť späť do počiatočnej fázy ak sa chvíľu nekontrolujete a nedávate si pozor na to čo jete.

Začala som si všímať, že mám veľký problém s naberaním svalovej hmoty. Čo pramenilo práve vďaka slabej výžive ( neustála obava najesť sa poriadne) a nadmernému cvičeniu. To sa so mnou občasne ťahá až do dnes.

 

Aj neúspech vás neuveriteľne dokáže posunúť vpred...

Aj keď som v tejto súťaži vôbec nebola úspešná za tú skúsenosť to naozaj stálo. Priznám sa, zo začiatku ma to odradilo. Fitka som sa nevzdala. Tá vášeň pre cvičenie sa ešte viac upevnila a túžba po svalnatejšej postave ešte viac.

Pochopila som, že takto to asi nepôjde...

 

Vždy je čas na nový začiatok....

Po asi polročnej prestávke som opäť nabehla do fitka, teraz už s novým trénerom, ktorý je fakt veľký odborník vo svojom druhu. Naučila som sa od neho veľmi veľa, za čo mu budem vždy vďačná.

Už počas trénovania s ním som vedela, že raz sa tým budem živiť aj ja a že chcem vedieť o fitness čo najviac. Už vtedy som sa považovala za celkom odborníka najmä čo sa týka výživy. Mala som naozaj všetko perfektne naštudované.

Experimentovanie, študovanie a skúšanie rôznych výživových smerov mi nedalo a chcela som vedieť čo najviac.

V tom čase som mala svoju stravu viac vysporiadanú. 

No aj napriek tomu mi stále pretrvávali nejaké zdravotné problémy a mala som problém napr. trénovať  hocikedy.

A to som sa stravovala ukážkovo. Presne tak ako to malo vyzerať. Strava 5-6x za deň v malých porciách. Neustále mi bolo ťažko, obmedzovalo ma to pri tréningu, bola som neustále unavená.  Cítila som sa otrokom výživy už niekoľko rokov keďže som tomu podriadila všetko. Výsledky alebo progress žiaľ stále žiadny. 

Vedela som, že musí existovať niečo, čo pomôže veď takto sa nedá fungovať dookola.

Išla som presne podľa predpísaného vzoru čo hlásali všetky fitness príručky a články na internete. Som toho dôkazom ako veľmi sa môžu niektoré mýliť a aké je dôležité dbať na osobnosť každého jednotlivca.

Nikdy sa nedá nič zovšeobecniť.

Tak je to jednoducho aj pri výžive. Je to žiaľ veľmi náročná a dlhá cesta skúšania, experimentovania a opakujúcich sa zúfalstiev a sklamaní. Ja som to žiaľ pochopila až neskôr, po všetkých možných zdravotných problémoch, a viacnásobnom rozlúčení sa s fitkom. 

 

Prerušovaný pôst a flexibilná diéta ako nová cesta šťastia? 

Až jedného dňa som objavila nejaké články, týkajúce sa prerušovaného pôstu. Priniesol mi celkom iný pohľad na výživu a stravovanie. Bolo to ako úplne presne šité na mňa, ten pocit sa nedá ani opísať. 

Konečne nemusím neustále myslieť na jedlo a jesť každé 2-3 hodiny?

Môžem sa do sýta najesť a nepociťovať zas o hodinu hlad?

Konečne mám neskutočnú silu na tréningu a moje trávenie nie je zbytočne zaťažené?

A mnoho ďalších iných výhod, ktoré keď sa spoja s flexibilnou diétou môžu byť aj pre vás kľúč ako dosiahnuť vysnívané telo bez komplikácií a ešte si to aj užívať. 

post

Postupne som konečne začala chápať, že výživu si treba prispôsobiť presne na mieru podľa seba a nie podľa toho čo píšu ostatní na internete. Viac info o prerušovanom pôste sa dočítate TU

 

Napriek túžbe dosiahnúť svalnatú postavu som chudla ešte viac. Podarilo sa mi dostať na 53-54 kg. Preto môžem s určitosťou tvrdiť, že prerušovaný pôst je úžasná vec najmä pre tých, čo potrebujú schudnúť. 

Mne to ale nestačilo, chcela som viac 🙂

Začala som sa viac venovať flexibilnej diéte. Snažila som sa pridať na jedle a zapájať najmä ťažké silové tréningy. Nejakú svalovú hmotu sa mi podarilo pribrať.

 V tom čase som tiež už chápala, že žiadne jedlo nie je zdravé alebo nezdravé. Už som sa ho viac neobávala. Brala som ho ako nástroj k dosiahnutiu svojho cieľa. Hrala som sa sním, užívala si ho, užívala si najmä rôznych dobrôt. Už som viac nestresovala, že to a to nemôžem. 

hmota

Za tie roky skúšania a hľadania cesty, ktorá bude pre mňa tá pravá som naozaj pochopila mnoho vecí a súvislostí.

Preto som sa rozhodla pomáhať vám v nájdení tej správnej cesty pre vás.

Už niečo cez dva roky sa snažím ako kouč pomáhať vám a učiť vás o výžive. Nie len o výžive ale najmä správnom psychickom nastavení sa pre dosiahnutie tých najlepších výsledkov.

Viem, že možno práve prechádzate rovnako ťažkým obdobím, ktoré mám ja už perfektne vysporiadané.

Chcem vám ukázať, že existuje aj iná cesta aj keď sa vám možno zdá byť zvláštna. O tom to je. Netreba sa nechať pohltiť tým, čo do nás tlačia médiá ale sústrediť sa len na seba.

Nemusí to byť zrovna prerušovaný pôst tak ako u mňa. 

Verím a verte tomu aj vy, že existuje aj pre vás tá správna cesta.

Dovoľte mi pomôcť vám nájsť ju. Ušetrím vám mnoho času a trápení. Toho žiaľ mňa nikto neušetril.

ja

 

Dnes som šťastná, spokojná s tým čo sa mi podarilo.

Verím, že ak prechádzate rovnakým obdobím ako som si prešla ja, tak aj vy ste schopní objaviť v sebe tú silu.

 A za mojej pomoci nájsť pre vás to najlepšie riešenie. 

PicMonkey Collagejaaaa

Fitness a dokonalá postava nemusí byť výhradne len o 0% tuku a vytehličkovanom bruchu ale je najmä o šťastí, radosti z cvičenia a pohybu, zdraví, spokojnosti a lásky k sebe samému.

Ak potrebujete podporu, motiváciu, nakopnutie, poradiť, povzbudiť alebo čokoľvek čo súvisí s vaším nájdením správnej cesty , objednajte si skype konzultáciu so mnou. Konzultácia je možná po dohode aj osobne.

Teraz mám skoro 62 kg ale žiadne zdravotné problémy a musím povedať, že ťažké silové tréningy a jedlo si doslova užívam a teším sa z toho. Nezáleží na tom aké číslo vám ukazuje ručička na váhe ale akí šťastní a spokojní ste 🙂

 

noveee

"Ak toto všetko v sebe nájdete, dokonalá postava pre vás je už len takým malým bonusom."

 

 

 

Zjednodušte si cestu za vysnívanou postavou vďaka sladkému jedálničku:

FLEXIBILNÉ STRAVOVANIE